LPG ( OTOGAZ ) NEDİR ?

LPG ( Otogaz ) ; Propan (C3 H8) ve Bütan’ın (C4 H10) belirli oranlarda karışımından oluşan ham petrolden elde edilen İngilizce Liquefied Petroleum Gases  (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı)  kelimelerinin baş harfleri ile ifade edilen , çoğunlukla 3 ve 4 karbonlu (C3 ve C4) hidrokarbonları içeren ve düşük basınçlarda sıvılaşabilen gazları tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Basıncı düşürülüp, sıcaklığı artırılarak sıvı halden gaz haline dönüştürülür ve benzine mükemmel bir alternatif yakıt haline gelir.

LPG propan (C3H8) ve bütan (C4H10) gazlarının yanısıra kokulandırma amacıyla düşük miktarda etil merkaptan (etan tiol) veya benzeri kükürtlü bileşikler içerir.

Propan ve bütanın fiziksel ve kimyasal özellikleri (Tipik değerler)

 

birimler

Bütan

Propan

Fiziksel durum

 

Atmosferik basınçta ve kaynama noktasının üzerinde gaz. Basınç altında sıvı.

Renk

 

Renksiz

Koku

 

Kokusuz, fakat anlaşılması için kokulandırıcı eklenmektedir.

Gösterge buhar basıncı

bar

2 (25oC’de)

8.6 (20oC’de)

Buhar yoğunluğu (havaya kıyasla)

 

2 (15oC’de)

1.5 (15oC’de)

Sıvı yoğunluğu

 

0.575

0.508

Tutuşma sınırları (havada)

%

1.9 ... 8.5

2.3 ... 9.5

Alevlenme noktası (PMC)

oC

-60.00

-104.00

Kaynama noktası

oC

-2.00

-42.00

Kendi kendine tutuşma

oC

410 ... 550

460 ... 550

Suda çözünürlük

 

Çözünmez

 ****************************
LPG,benzine oranla doğa dostu bir yakıttır. Kurşunlu ve kurşunsuz, eski ve yeni teknoloji tüm motorlara uyum sağlar.Yanma prosesi sonucu ortaya çıkan HC, CO ve NOX gibi zararlı atık maddeler benzine oranla 10 kat daha azdır.LPG petroldeki en hafif hidrokarbonlardan oluşmaktadır.Normal hava koşullarında gaz ,basınç altında ise sıvı haldedir. Kolay depolama ve taşıma için genellikle sıvı halde tutulur.Petrol kuyularında veya rafineride petrol işlenirken yan ürün olarak elde edilirler.Ayrıca yeraltındaki doğalgaz yataklarından da çıkarılır. Bu gazlar basınç altında 230-267 kat küçülürler. Örneğin 267 metreküplük LPG sıvılaştırıldığında 1 metreküplük bir hacim kaplar.

*        LPG renksiz ,kokusuz ve toksik özelliği bulunmayan bir maddedir. Gaz kaçaklarının tespit edilmesi için sonradan kokulandırılmaktadır. Sıvı halde suya benzer

*        LPG basınç altında depolanabilir,kalın çelik tank ya da borularla taşınabilir.

*        LPG zehirli değildir. Ancak miktarı fazlalaştıkça boğuculuk tehlikesi ortaya çıkar.

*        LPG yanıcı ve patlayıcı bir gazdır.Üzerindeki basınç kaldırıldığında hava ile hacimsel olarak % 2-9 oranında karıştığında patlayıcı bir gaz haline gelir. .
 % 2,4 LPG ve % 97,6 hava karışımı bunun için yeterlidir.

*        LPG havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir. .
*        Ayrıca kullandığımız sprey kutuları içerisinde itici gaz olarak LPG kullanılmaktadır.
*        Düşük sıcaklıkta buharlaşması nedeni ile sıvı gazın insan vücudu ile teması sonucunda ciddi deri yanıkları oluşur.

*        Isı arttıkça basıncı artarak kritik bir sıcaklık ve basınçta içinde bulunduğu tankın patlamasına neden olabilir.

*        LPG yağ ve boyayı eritebilir. Ayrıca doğal lastiği deforme eder. Bu sebeple motorlu araçlarda standartlara uygun malzemeden yapılmış borular kullanılmalıdır.

*        LPG  (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı), Bütan ve Propan gazlarının basınç altında sıvılaştırılarak belli oranlarda karışımı ile elde edilen  yanıcı bir petrol türevidir.

*        Dökmegaz olarak konutlara ve endüstriye pazarlanan LPG ise ticari saflıkta propan içermektedir.
*        Gaz yakıtlar hidrojence zengindir ve silindirlere gaz fazında girerler. Bu iki karakteristik temiz bir yanma sağlar.

İlk olarak A.B.D. San Diago Gas-Electric Company tarafından denenen LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı)  benzine alternatif bir yakıt olarak kullanılmaya başlanmış ve  tüm dünyada kullanımı çok hızlı bir şekilde yayılmıştır.1975 yılında Rusya da LPG ile çalışan ilk araç piyasaya çıkarılmıştır.Halen A.B.D ve  Avrupa ülkelerinde kullanımı teşvik edilen ve benzinin alternatifi bir yakıttır.Başta A.B.D , HOLLANDA, İTALYA,JAPONYA,FRANSA,BELÇİKA olmak üzere birçok gelişmiş ülkede milyonlarca araç LPG OTOGAZ sistemine sahiptir

Ülkemizde bu karışı m % 30 Propan % 70 Bütan’dır. Gaz yakıtların Oktan sayısı daha fazladır. Yüksek Oktan numarası, motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinden faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. 
         Buhar ya da gaz halinde LPG doğal gaza benzemektedir. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.
       Dünyada 1940’lı yıllarda otomobillerde kullanılmaya başlanan LPG 30’u aşkın ülkede 4 milyondan fazla araç sahibi tarafından tercih edilmekte ve bu ülkelerde 22.000’den fazla dolum istasyonu hizmet vermektedir. Sadece İtalya’daki LPG’li araç sayısı 1 milyonun üzerindedir. Avrupa’da Mercedes ve BMW gibi son model çok lüks arabalarda bile artık gaz sistemi fabrika çıkışı takılmaktadır.Ayrıca Belçika da bir türk vatandaşımız tarafından Ferrari sine takılan LPG sistemi Belçika Basınını epeyce meşgul etmiştir (2005 yılı) LPG’li otomobil kullanımı 1995 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından belirlenen yönetmeliklere uymak şartıyla serbest bırakılmıştır.
  

                                                      DİZEL              BENZİN      LPG             
                                                  __________         _________    _____
Hava Yakıt Bileşim Kalitesi        Çok zayıf           Zayıf            İyi

Oktan Değerlendirilmesi                        N/A                      90            100 

CO yayılması                            Orta                   Yüksek       Orta                   

HC                                          Yüksek              Yüksek        Orta

NOX                                         Yüksek              Yüksek        Orta

Hava Yakıt Oranı                       14.5/1              14.7/1        15.1/1

Anasayfa  |  Kurumsal  |  Ürünler  |  Bayiler  |  Istasyonlar  |  Fiyatlar  |  Duyurular  |  Iletisim  |  Yönetim  | 
Copyright © Oralgaz; Tüm haklari saklidir.